• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини
  • Чи тільки радари можуть подолати корупцію у ДАІ?

Чи тільки радари можуть подолати корупцію у ДАІ?

2013-03-26

/Files/images/гаи.jpg

Досліджуючи Державну антикорупційну програму, громадські монітори з’ясовували чи «обладнання автомобілів та постів ДПС засобами відео- та аудіо фіксації та запровадження системи автоматизованого контролю та фіксації допущених водіями порушень правил дорожнього руху» дійсно можуть знизити рівень корупції в ДАІ. Згодом ми повернемося до питання, чи тільки такі заходи мають бути в Програмі. Так, активісти у Вінницькій, Волинській, Київській, Одеській, Запорізькій, Чернігівській, Івано-Франківській, Львівській, Сумській, Закарпатській, Дніпропетровській та Полтавській областях вирушили до регіональних органів Державної автомобільної інспекції. На місцях вони намагалися визначити чи збільшилась за півтора роки дії Програми кількість приладів фіксації, чи можливе втручання інспектора в роботу цих приладів, чи включений підрозділ ДАІ до Національної автоматизованої інформаційної системи, тощо. Окремо хочемо відмітити, що у Волинській, Львівській, Одеській та Дніпропетровській областях інформацію отримати не вдалося.

Так, 8 з 12 досліджуваних областей включені до Національної автоматизованої інформаційної системи. В усіх областях працівники ДАІ зазначили, що втручання в роботу приладу фото- або відеофіксації НЕМОЖЛИВЕ! За даними закарпатських дослідників, це тому що карта пам’яті приладу пломбується керівником підрозділу чи його заступником, а по закінченню зміни керівником підрозділу або заступником вилучається з технічного засобу. Проводиться звірка з кількості протоколів із зафіксованими приладом порушеннями. Щоправда, це твердження викликає багато запитань та сумнівів. Тож, працівникам ДАІ варто проводити більше інформаційних заходів для водіїв про принципи роботи приладів. З 2012 року ДАІ почала застосовувати нові комплексні прилади для фіксації перевищення швидкості «Гарпун». Радар, стаціонарно встановлений на дорозі в антивандальному боксі, фіксує перевищення швидкості і за допомогою каналу GSM передає фотофакт порушення до інспекторів ДАІ, які стоять на певній відстані від приладу. Але коштує такий прилад біля 20 тисяч гривень за одиницю! І як забезпечити всі дороги в Україні такими «антикорупційними диво-приладами» без грошей – питання!

А от звірка кількості зафіксованих порушень ПДР та кількості сплачених штрафів за порушення проводиться в усіх областях, крім Вінницької і Полтавської.

Підсумовуючи, можна сказати, що застосування приладів фото- та відео фіксації та системи автоматизованого контролю без сумніву можуть знизити рівень корупції в стосунках між водіями та інспекторами ДАІ. Проте, ці заходи мають бути відповідно профінансовані та поширюватися на територію всієї країни.

Також, від експертів проекту були запропоновано відновлено такої практики, як «інститут позаштатних співробітників ДАІ» та «громадських дружин». Варто відмовитися від таких застарілих заходів, як операції та відпрацювання «Маячок», «Розшук», «Увага пішохід!», тому що це має бути щоденна робота працівників ДАІ, а не разові операції.

Окремо хотілося б відмітити, що Програма чомусь не містить запобіжних заходів в сфері транспортування та зберігання затриманих транспортних засобів. На сьогодні, в Україні створена корупційна схема під офіційною назвою - ДП «Інформ-Ресурси». Вся країни майже кричить про зловживання цієї структури, проте Програма обійшла увагою її діяльність.

Довідково:

Реалізація Державної програми щодо запобігання та протидії корупції на 2011-2015 рр. може обійтися платникам податків у 820 млн грн. Рік тому вона була прийнята Урядом на виконання Національної антикорупційної стратегії, затвердженої указом Президента. Тільки впродовж 2011-2012 рр. мало бути реалізовано 135 заходів антикорупційної держпрограми, яка є однією з найбільш вартісних держпрограм. Понад 90% всіх фінансових ресурсів антикорупційної програми закладено на введення електронного обігу медичних форм Мінохоронздоров’я, яке визначено головним розпорядником цих бюджетних коштів.

Громадський моніторинг виконання Державної програми щодо запобігання і протидії корупції на 2011-2015 роки здійснюється силами Transparency International Україна в партнерстві з Антикорупційною радою України, Українським інститутом публічної політики, Фундацією «Відкрите суспільство», Центром політико-правових реформ, ГО «Філософія Серця» та Інформаційно-правовим центром «Наше право». Громадський моніторинг фінансово підтримується програмою MATRA (Посольство Королівства Нідерландів) та Міжнародним Фондом «Відродження».

Кiлькiсть переглядiв: 429

Коментарi