• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини
  • "РозCORONовані закупівлі": вінницька влада фінансово підтримувала не всі лікарні у боротьбі з коронавірусом

"РозCORONовані закупівлі": вінницька влада фінансово підтримувала не всі лікарні у боротьбі з коронавірусом

2020-09-18

/Files/images/2020_rk/головна.jpg

З 15 березня по 28 липня вінницькі лікарні отримали 100 мільйонів гривень. Ці кошти лікарням компенсувала НСЗУ за медичну допомогу пацієнтам з COVID-19 та підозрою. У ці кошти також увійшли і гроші за роботу мобільних бригад. Нагадаємо, що це спеціальні бригади, які виїжджали до пацієнтів із підозрою на коронавірус, щоб відібрати зразки для аналізу.

Та якщо із компенсацією коштів мобільним бригадам все більш-менш зрозуміло, то ось формула для лікарень виявилась не зовсім простою. Понад 10 змінних, які враховують усе: від наявності персоналу до забезпечення самої медустанови. І як би це дивно не звучало, сума, яку повертала держава лікарні напряму залежала і від тих самих ШВЛів (апаратів штучної вентиляції легень - прим. автора) і їхнього робочого/неробочого стану.

Загалом ситуація, у якій в березні опинились медустанови, була патова. У 2020 на чверть реформована медична галузь готувалась до пандемії місцевими бюджетами і силами волонтерів, до поки негнучка державна машина шукала можливості забезпечити фінансування.

До пандемії готуйсь!

Як ми вже писали у попередньому нашому матеріалі, лікування одного стаціонарного хворого приблизно коштувало понад 72 тисячі грн для Вінниччини. Але це лише кошти НСЗУ. Насправді ж, у боротьбу з коронавірусом активно включились і місцеві бюджети. Але не усюди місцева влада підтримувала лікарні. Під час реалізації проєкту "РозCORONовані закупівлі" ми проаналізували, як забезпечувались 10 опорних лікарень Вінниччини. Однак, в наш аналіз не потрапила Жмеринська ЦРЛ, яка проігнорувала наші інформаційні запити. Загалом, як свідчать відповіді медустанов, на рахунки лікарень за цей час надійшло 36,6 мільйонів гривень з місцевих бюджетів усіх рівнів, 16,2 мільйона гривень від НСЗУ, 1,1 мільйона з державного бюджету і 4 мільйони з обласного бюджету. Деякі медустанови за 5 місяців так нічого і не отримали з бюджету області ні грошима, ні матеріально.


/Files/images/2020_rk/картинка 1.png


Водночас під час карантину відбувався централізований розподіл медичного обладнання, лікарських та медичних засобів, інших товарів, необхідних для боротьби з коронавірусом. Зокрема опорні лікарні Вінниччини по COVID-19 отримали від Міністерство охорони здоров'я України, Центру громадського здоров’я України, Національної служби здоров'я Українив період з 15 березня по 31 липня:


/Files/images/2020_rk/картинка 2.png


Критерії, за якими визначалась потреба закладів охорони здоров’я Вінницької області у відповідній кількості, об’ємі медичного обладнання, лікарських та медичних засобів відсутні. Лікарні самі формували потребу відповідно до вимог НСЗУ.

Місцева підтримка

Найбільше фінансування отримала Перша Вінницька міська клінічна лікарня. Саме цей заклад почав першим приймати хворих із підтвердженим діагнозом COVID-19.З березня по липень 2020 року, як опорна лікарня по боротьбі з коронавірусом отримала: з міського бюджету - 27,2 мільйони гривень, з обласного бюджету - 1 мільйон гривень, кошти з інших джерел - 50 тисяч гривень. За кошти міського бюджету було отримано медикаменти, медвироби та обладнання (в тому числі 8 апаратів ШВЛ, 18 моніторів пацієнта , 24 ліжка).


/Files/images/2020_rk/картинка 3.jpg

Скріншот відповіді Вінницької міської клінічної лікарні № 1


Вінницька дитяча інфекційна лікарня з березня по липень 2020 року як опорна лікарня по COVID отримала: від НСЗУ - 1,8 мільйони гривень, з обласного бюджету - понад 3 мільйони гривень.За рахунок обласного бюджету лікарня: закупила респіратори FFP2 в кількості 4 тисячі по рекордно низькій ціні - 25 грн\шт, придбала обладнання - 1 апарат ШВЛ, 2 пульсоксиметри, 2 монітора пацієнта.


/Files/images/2020_rk/картинка 4.jpg

Скріншот відповіді Вінницької дитячої інфекційної лікарні


Калинівська центральна районна лікарня з березня по липень як опорна лікарня по COVID отримала:з місцевого бюджету - 2,55 мільйони гривень, з державного бюджету - в натуральній формі ЗІЗи і деззасоби.


/Files/images/2020_rk/картинка 5.jpg

Скріншоти відповідей Калинівської ЦРЛ


Вінницька центральна районна клінічна лікарня з початком пандемії фактично перепрофілювалась на інфекційну лікарню і одна з перших почала приймати пацієнтів із коронавірусом. З березня по липень як опорна лікарня по COVID отримала: з місцевого бюджету - 2,4 мільйона гривень, а від НСЗУ - 11,7 мільйона гривень. Варто звернути увагу, що за кошти НСЗУ медичне обладнання медустанова не купувала.

Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування з березня по липень як опорна лікарня по COVID отримала: з міського бюджету - 1,6 мільйона гривень, з державного бюджету - майже 1 мільйон гривень, від НСЗУ - 2,7 мільйона гривень, благодійної допомоги - майже 124 тисяч гривень. З міського бюджету було отримано переважно розхідники та по дві одиниці апаратів ШВЛ і монітори пацієнта. За кошти НСЗУ лікарня придбала ще 8 моніторів пацієнта, 20 ліжок і розхідники.

Тростянецька центральна районна лікарня з березня по липень як опорна лікарня по COVID отримала: з місцевого бюджету - 1,2 мільйони гривень (з них 125 тис. - кошти ОТГ, решта з району).

Хмільницькій центральній районній лікарні не допомагали благодійники. Додаткових надходжень з державного бюджету теж не було. З березня по липень як опорна лікарня по COVID отримала з місцевого бюджету (включно обласний) - майже 1,1 мільйона гривень.

Козятинська центральна районна лікарня з березня по липень як опорна лікарня по COVID отримала кошти лише від міського, районного бюджетів. Посильне фінансування надали і сусідні сільські ради. Так, з міського бюджету Козятина було перераховано 100 тисяч гривень, з районного - 200 тисяч гривень, з сільських рад - 81 тисяч гривень. Медустанова отримала з центру переважно розхідники, із обладнання - по дві одинці пульсоксиметрів і інфузоматів. Водночас понад 20 юридичних та фізичних осіб надали лікарні благодійну допомогу.


/Files/images/2020_rk/7-1.png/Files/images/2020_rk/7-2.png/Files/images/2020_rk/7-3.png

Скріншот відповіді Козятинської ЦРЛ


Шаргородська центральна районна лікарня входить у перелік опорних лікарень по COVID. З березня по серпень за кошти державного бюджету вона закупила 150 респіраторів посиленого захисту, 20 біокостюмів , по 2 пусльсоксиметри та інфузійних насоси. На місцевому рівні частину медзасобів отримали в натуральній формі і лише з 12 червня - в грошовій -184 тисяч гривень.Трохи більше 68 тисяч гривень лікарня залучила з інших джерел і витратила їх дуже раціонально - придбала комплекти одягу індивідуального захисту по 288 гривень та комбінезони по 190 гривень.


/Files/images/2020_rk/картинка 8.jpg

Скріншот відповіді Шаргородської ЦРЛ


Нагадаємо, що за інформацією Департаменту охорони здоров'я Вінницька обласної державної адміністрації критерії\показники, розподілу коштів серед лікарень першої хвилі відсутні.

/Files/images/2020_rk/картинка 9.jpg


Ми звернулись за коментарем до голови постійної комісії Вінницької обласної ради з питань бюджету, фінансів та обласних програм.

«Матеріали на сесію готує обласна державна адміністрація, депутати вивчають і голосують. Наскільки я пам’ятаю, кошти з обласного бюджету у березні виділяли тим лікарням, які вже лікували пацієнтів з COVID-19 чи підозрою. А вже з першого квітня повністю забезпечення лікарень перейшло до Національної служби здоров’я України», - зазначив Геннадій Мазур.


/Files/images/2020_rk/Screenshot_3.jpg

*Аналіз проведний на підставі відповідей лікарень щодо забезпечення у період з 15 березня по 31 липня. В табличку не враховувались інформація щодо надання лікарням медичних засобів, обладнання.


Тож на Вінничині забезпеченням у лікарень на початку пандемії опікувались місцеві бюджети, які посильно намагались забезпечити свої медустанови. Також значну суму перерахувала НСЗУ, яка непропорційно була розділена між трьома закладами. У порівнянні із Хмельниччиною, майже не включались у процес благодійники.

Матеріал підготовлений в рамках проєкту "РозCORONовані закупівлі" громадською організацією "Філософія Серця", за фінансового сприяння міні-гранту Проєкту ЄС «Підвищення потенціалу ОГС соціальної сфери України», що фінансується Європейським Союзом і реалізується Благодійною організацією «Мережа 100 відсотків життя Рівне». Погляди висвітлені в матеріали можуть не збігатися з поглядами Європейського Союзу.

Кiлькiсть переглядiв: 481

Коментарi