• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини
  • Новини партненів: Це страшне поняття- «Стратегія»

Новини партненів: Це страшне поняття- «Стратегія»

2022-10-01

Вирішивши дослідити рівень виконання Стратегій регіонального розвитку у 9 областях, ми навіть не уявляли з якою сумною картиною зіткнемось.
Кожна людина, кожна родина планує своє життя, ставить цілі та визначає напрям свого руху. Так само діє і кожна громада, кожен регіон. І якщо ми не уявляємо собі що хтось ззовні нам буде нав’язувати бачення нашого майбутнього, то у плануванні розвитку своєї громади та регіону спостерігається майже повна відсутність участь членів територіальних громад у процесі стратегування. Процесі створення свого майбутнього.
Після проведення обговорень в колі людей, які вимушені були виїхати через руйнування та війну, членів приймаючих громад, органів влади, громадських активістів, представників ЗМІ, ми з’ясували що причин для цього дві: відсутність знань і розуміння у громадян важливості і впливу безпосередньо на їх життя Стратегій регіонального розвитку та Стратегій розвитку громад та високий рівень закритості влади при формуванні, реалізації та звітуванні про реалізацію Стратегій регіонального розвитку. Саме тому, ми проводимо вебінари з цього питання. І пишемо статті. Щоб сказати вам що Стратегія – це не страшно. Стратегія- це майбутнє вашої родини. У вас є право впливати на формування бачення та розвитку вашої громади, вашого регіону, нашої країни.
Тим більше, зараз, в умовах планування і реалізації відновлення. Бо однією з ознак демократичного суспільства та демократичних цінностей ( а це те, за що ми зараз всі б’ємося з цією варварською диктаторською ордою), є широка участь громадян у формуванні державної та місцевих політик. І це те, що закріплено в ст.38 нашої Конституції.
Ви маєте знати що відповідальними за розвиток вашого регіону на рівні області є обласна рада. Тобто, ті депутати, яких ви обрали для того, щоб вони представляли там ваші інтереси. Чи мають вони достатньо компетенції та бажання для цього? Бо за якими критеріями ви їх обирали, так і живете.
На рівні міста, села, селища- це, відповідно міська, сільська, селищна ради громад.
Сам же проєкт Стратегії розробляють обласні державні адміністрації (ОДА) на регіональному рівні. Чи виконкоми міських рад- на місцевому рівні. І розробляють після прийняття Державної Стратегії регіонального розвитку, де відображено особливості, переваги та ризики регіонів.
Облдержадміністрації для розробки проєкту Стратегії можуть створювати робочі групи. У яких ви маєте право брати участь. Для цього треба письмово звернутись до неї після того, як ОДА на своєму сайті розмістить оголошення про початок розробки проєкту Стратегії. Що вони часто не роблять, порушуючи не тільки вимоги ЗУ «Про засади державної регіональної політики», Постанови КМУ №932 від 11.11.2015, а і ЗУ Про доступ до публічної інформації. Але є кілька контрольних точок, за якими ви можете відслідковувати початок процесу стратегування. Це рішення місцевих рад (приймають рішення про початок розробки проєкту Стратегі) та Розпорядження голови ОДА (про початок розробки проєкту, формування робочих груп та оприлюднення оголошення про початок процесу). На протязі якого, ОДА має на своєму веб-сайті і всіма можливими способами інформувати громадян про етепи які пройдено, і до яких приступають. А також про збір ідей, громадські обговорення тощо. Якщо у вас немає можливості прийняти участь у засіданнях робочих груп дистанційно, ви можете прийняти участь у електронних обговореннях, надсилаючи свої пропозиції за формою, що оприлюднено ОДА.
Після розробки і отримання підтримки громадян, проєкт Стратегії розвитку передається місцевій раді для прийняття. Ви також можете бути присутніми на сесії і спостерігати за процесом її затвердження. Там ви побвчите чи було обговорення, чи є висновки депутатських комісій, чи є заяви депутатів що вони отримали це тільки вчора і не читали навіть, чи є заяви керівника Департаменту економіки що якщо не прийняти, то область наступного року не отримає кошти з бюджету тощо. Все це буде свідчити про формальний підхід до розвитку регіону/громади депутатами. І про те, що вони не належним чином виконують надані їм вами повноваження.
Після прийняття на сесії обласної ради Стратегії, ОДА починає розробляти План, за яким ця Стратегія буде реалізовуватись. Так само відкрито і з залученням громадськості. Обговорюватись мають не тільки заходи та виконавці Плану, а і індикатори до проєктів та заходів. І моніторинг свідчить що цього не робить жодна з досліджуваних нами ОДА. Бо саме на цьому етапі окремі бізнес-структури забезпечують собі гарантовані «підряди» на наступні 3-4 роки. І не завжди ці бізнес-структури є незалежними від органів влади, а доступ для всіх бажаючих є відкритим.
За цим наступає знов процедура розгляду та затвердження Плану на сесії облради.
І лише після прийняття Плану реалізації регіональної Стратегії до розробки своєї Стратегії та плану приступають громади.
Більшість експертів наполягає на тому, що залучати до процесу стратегування необхідно переважно бізнес та молодь. Ми ж наполягаємо на пропорційному доступі всіх категорій громадян і всіх вікових категорій. Бо має бути дотримано баланс між розбудовою мережі велодоріжок і тихих парків з затінком, пологових будинків і геріатричних закладів.
Процес розробки Стратегії регіонального розвитку та Плану її реалізації доволі тривалий, і розтягується на 11 місяців. Але наше майбутнє варто того, щоб витратити на це свій час.
Якщо ви не хочете щоб хтось вирішував за вас як буде відбудовуватись та розвиватись ваша вулиця, будинок, школа ваших дітей, якими вулицями ви будете ходити завтра та яке медичне обслуговування отримувати, приймайте участь у процесі стратегування.
Більше інформації на нашому Youtube-каналі — https://www.youtube.com/channel/UC3_y5fe-ekSPg7zW7SBFUNw
Та веб-сайті- http://www.xn—80ane0bfp.zp.ua/
Статтю розроблено ГО «Народний Захист» в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.
Проєкт ГО «Народний Захист»- «Стратегічний роз-ПИЛ».
Думка та позиції, висловлені у цьому відео не обов’язково відображають позицію МЗС Королівства Норвегії та Інституту висвітлення війни та миру (IWPR).
Кiлькiсть переглядiв: 85

Коментарi